![Ένα γράμμα από το παιδί σας που θα θέλατε να λάβετε! Ένα γράμμα από το παιδί σας που θα θέλατε να λάβετε!](https://xelonakia.gr/uploads/blog/mama\ena-gramma-apo-to-paidi-sas-poy-tha-thelate-na-lavete.jpeg)
Παιχνίδια που θα σου θυμίσουν τα παιδικά σου χρόνια!
![xelonaki xelonaki](https://xelonakia.gr/images/xelonaki-1.png)
![xelonaki xelonaki](https://xelonakia.gr/images/see-more-xelona.png)
![xelonaki xelonaki](https://xelonakia.gr/images/xelonaki-1.png)
![Παιχνίδια που θα σου θυμίσουν τα παιδικά σου χρόνια! Παιχνίδια που θα σου θυμίσουν τα παιδικά σου χρόνια!](https://xelonakia.gr/uploads/blog/shopping\paichnidia-poy-tha-soy-thymisoyn-ta-paidika-soy-chronia.jpg)
Τα «Penny Toys», όπως λέγονταν, κόστιζαν μία πένα, δεν ήταν μεγαλύτερα από 10-13 εκατοστά, και έδιναν χαρά στα παιδιά της εποχής έναντι ασήμαντου αντιτίμου, αλλά, λόγω των ευτελών υλικών τους -τσίγκος, χαρτόνι, ξύλο, λάστιχο-, έσπαγαν ή διαλύονταν πολύ εύκολα. Γι’ αυτό και σήμερα η συλλεκτική αξία όσων διασώζονται άθικτα είναι τεράστια.
Ο μικροσκοπικός τσίγκινος Άγιος Βασίλης με το έλκηθρο είναι μοναδικός στον κόσμο. Όταν κυκλοφόρησε στην αγορά, στα τέλη του 19ου αιώνα, ήταν ένα από τα πιο φτηνά παιχνίδια που μπορούσε να αποκτήσει ένα παιδί.
Συναρπαστικές ιστορίες όπως αυτή των «Penny Toys» έχει να αφηγηθεί καθένα από αυτά. Κούκλες ξύλινες, πορσελάνινες, πλαστικές, με μηχανισμό ή χωρίς, χειροποίητες και βιομηχανικής παραγωγής, κουκλόσπιτα με τον εξοπλισμό τους, αρκουδάκια, μαριονέτες, μολυβένια στρατιωτάκια, τρένα, ρομπότ, επιτραπέζια, παζλ, παιχνίδια κατασκευής με γρανάζια και βίδες ή τουβλάκια ταξιδεύουν στο χρόνο και αφηγούνται στην ουσία την εξέλιξη του παιχνιδιού από τα τέλη του 17ου αιώνα έως σήμερα.
Αν δεν έπαιξες ποτέ με αυτά σίγουρα θα είδες κάποια στο σπίτι των γονιών ή των παππούδων σου.
Χαρίστε στα παιδιά σας παιχνίδια, μη διστάζετε! Είναι τα καλύτερα και πιο διασκεδαστικά δώρα!
Διαβάστε επίσης στο blog μας
![Ένα γράμμα από το παιδί σας που θα θέλατε να λάβετε! Ένα γράμμα από το παιδί σας που θα θέλατε να λάβετε!](https://xelonakia.gr/uploads/blog/mama\ena-gramma-apo-to-paidi-sas-poy-tha-thelate-na-lavete.jpeg)
![«Ένα ξωτικό στην πόρτα μου!» «Ένα ξωτικό στην πόρτα μου!»](https://xelonakia.gr/uploads/blog/drastiriotites\quot-ena-xotiko-stin-porta-moy-quot.png)
![Τι ακριβώς κάνει ο πλακούντας; Τι ακριβώς κάνει ο πλακούντας;](https://xelonakia.gr/uploads/blog/egkymosyni\ti-akrivos-kanei-o-plakoyntas.jpg)
![9 ερωτήσεις για μέλλοντες γονείς 9 ερωτήσεις για μέλλοντες γονείς](https://xelonakia.gr/uploads/blog/egkymosyni\9-erotiseis-gia-mellontes-goneis.png)
![«H χώρα των πελαργών … ένα παραμύθι της θάλασσας» «H χώρα των πελαργών … ένα παραμύθι της θάλασσας» ](https://xelonakia.gr/uploads/blog/drastiriotites\h-chora-ton-pelargon-ena-paramythi-tis-thalassas.jpg)
![Χριστουγεννιάτικα Eργαστήρια για παιδιά τον Δεκέμβριο στο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης Χριστουγεννιάτικα Eργαστήρια για παιδιά τον Δεκέμβριο στο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης](https://xelonakia.gr/uploads/blog/drastiriotites\christoygenniatika-ergastiria-gia-paidia-ton-dekemvrio-sto-moyseio-scholikis-zois-kai-ekpaideysis.png)
![Σεμινάριο στη Σχολή Γονέων Σεμινάριο στη Σχολή Γονέων](https://xelonakia.gr/uploads/blog/drastiriotites\seminario-sti-scholi-goneon.jpeg)
![Χριστούγεννα στην Αθήνα – Άγγελοι στην πόλη Χριστούγεννα στην Αθήνα – Άγγελοι στην πόλη](https://xelonakia.gr/uploads/blog/drastiriotites\christoygenna-stin-athina-aggeloi-stin-poli.jpg)