![Σπάσαν τα νερά!! Ή και όχι… Σπάσαν τα νερά!! Ή και όχι…](https://xelonakia.gr/uploads/blog/egkymosyni\spasan-ta-nera-i-kai-ochi.png)
Χριστούγεννα στην Αθήνα – Άγγελοι στην πόλη
![xelonaki xelonaki](https://xelonakia.gr/images/xelonaki-1.png)
![xelonaki xelonaki](https://xelonakia.gr/images/see-more-xelona.png)
![xelonaki xelonaki](https://xelonakia.gr/images/xelonaki-1.png)
![Χριστούγεννα στην Αθήνα – Άγγελοι στην πόλη Χριστούγεννα στην Αθήνα – Άγγελοι στην πόλη](https://xelonakia.gr/uploads/blog/drastiriotites\christoygenna-stin-athina-aggeloi-stin-poli.jpg)
Η περίοδος των Χριστουγέννων πλησιάζει και ο δήμος Αθηναίων είναι έτοιμος να την υποδεχθεί μεταμορφώνοντας την Αθήνα σε πόλη των αγγέλων, με ένα πρόγραμμα που επιμελείται ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας και η Τεχνόπολη δήμου Αθηναίων.
Τη φετινή χρονιά διοργανώνεται σε όλη την πόλη μία μοναδική χριστουγεννιάτικη γιορτή, γεμάτη χαρά και με οδηγούς τους αγγέλους.
Οι κάτοικοι και οι επισκέπτες θα συναντήσουν σε πολλά και συχνά απρόσμενα σημεία της πόλης τις μορφές τους, θα «ταξιδέψουν» με τα φτερά τους και θα αναζητήσουν τη χαρά της γιορτής. Σε ένα περιβάλλον που θα μας κάνει όλους να νιώσουμε και να θυμηθούμε ότι εμείς είμαστε οι άγγελοι της καθημερινότητας της ζωής μας για το καλό και το κακό, θα αναζητήσουμε και θα φέρουμε ξανά στη ζωή μας την αγάπη, την κινητήριο δύναμη και προϋπόθεση για κάθε τι όμορφο.
Για ακόμα μία χρονιά η Αθήνα θα «φορέσει» τα γιορτινά της όχι μόνο σε κεντρικά της σημεία αλλά και σε γειτονιές, παιδικές χαρές και άλλα σημεία-έκπληξη που θα απογειώσουν τη χριστουγεννιάτικη εμπειρία μας. Αποκορύφωμα της εορταστικής περιόδου θα είναι και φέτος η Παραμονή της Πρωτοχρονιάς με ένα ξεχωριστό οπτικοακουστικό πρόγραμμα που θα φωτίσει τον ουρανό και τις καρδιές μας.
Τους αγγέλους θα «φέρει» στην πόλη η καλλιτεχνική ομάδα των Γιάννη Κακλέα, Φρόσως Λύτρα και Μανόλη Παντελιδάκη. Μετά την ιδιαίτερα επιτυχημένη συνεργασία την περασμένη χρονιά, συνεχίζουμε και φέτος μαζί τους με στόχο να αναδείξουμε το όμορφο, ανάλαφρο σαν τα φτερά των αγγέλων πρόσωπο, που εμείς πιστεύουμε ότι διαθέτει ακόμη η Αθήνα.
Διαβάστε επίσης στο blog μας
![Σπάσαν τα νερά!! Ή και όχι… Σπάσαν τα νερά!! Ή και όχι…](https://xelonakia.gr/uploads/blog/egkymosyni\spasan-ta-nera-i-kai-ochi.png)
![Η ραγδαία εμβρυϊκή ανάπτυξη στο δεύτερο τρίμηνο εγκυμοσύνης Η ραγδαία εμβρυϊκή ανάπτυξη στο δεύτερο τρίμηνο εγκυμοσύνης](https://xelonakia.gr/uploads/blog/egkymosyni\i-ragdaia-emvryaki-anaptyxi-sto-deytero-trimino-egkymosynis.jpg)
![Τι να κάνω όταν το παιδί μου κλέβει; Τι να κάνω όταν το παιδί μου κλέβει;](https://xelonakia.gr/uploads/blog/paidi\ti-na-kano-otan-to-paidi-moy-klevei.jpg)
![Πόσο διαρκεί το κάθε τρίμηνο της εγκυμοσύνης; Πόσο διαρκεί το κάθε τρίμηνο της εγκυμοσύνης;](https://xelonakia.gr/uploads/blog/egkymosyni\poso-diarkei-to-kathe-trimino-tis-egkymosynis.jpg)
![Όταν σε προσέχεις γίνεσαι καλύτερη μαμά! Όταν σε προσέχεις γίνεσαι καλύτερη μαμά!](https://xelonakia.gr/uploads/blog/mama\otan-se-prosecheis-ginesai-kalyteri-mama.jpg)
![Οδηγός για διακοπές χωρίς δάκρυα! Οδηγός για διακοπές χωρίς δάκρυα!](https://xelonakia.gr/uploads/blog/paidi\odigos-gia-diakopes-choris-dakrya.jpg)
![Τα διάσημα timeouts δεν έχουν αποτέλεσμα! Τα διάσημα timeouts δεν έχουν αποτέλεσμα!](https://xelonakia.gr/uploads/blog/paidi\ta-diasima-timeouts-den-echoyn-apotelesma.jpg)
![Η ρουτίνα είναι σημαντική για το παιδί σας Η ρουτίνα είναι σημαντική για το παιδί σας](https://xelonakia.gr/uploads/blog/paidi\i-roytina-einai-simantiki-gia-to-paidi-sas.jpg)